piątek, 1 sierpnia 2014

Dieta yin yang.


Dieta ying-yang:

Typ Yin
Jesteś spokojna, opanowana, powolna i refleksyjna. Tłuszczyk gromadzisz na biodrach, udach i pośladkach. Często miewasz obrzęki. Powoli trawisz jedzenie. Masz dość nieregularne, obfite i często bolesne miesiączki. Zdarzają ci się rozwolnienia. Masz zbyt niskie ciśnienie albo niedokrwistość. Często jest ci zimno. Twój popęd seksualny jest niewielki.


Typ Yang
Jesteś towarzyska, rozmowna, serdeczna i energiczna. Masz dobry apetyt; jesteś smakoszem. Cierpisz z powodu wzdęć. Kiedy tyjesz, zaokrągla ci się twarz i szyja, rośnie brzuch. Dość często miewasz zaparcia. Często dokucza ci ból głowy, a także brzucha .Odczuwasz wewnętrzne gorąco. Masz napięte mięśnie pleców, karku i ramion


Dodatkowe rady dla Yin i Yang

W ciągu dnia Yang powinna wypić 3-4 l płynów, Yin 2-3 l. Podczas posiłku można wypić tylko szklankę napoju. Lepiej nie przesadzać z używaniem octu, soli oraz oleju (dla Yang najlepszy jest słonecznikowy, dla Yin - sezamowy). Chleb - razowy i pełnoziarnisty - jest dopuszczalny przy pierwszym śniadaniu. Można, w ograniczonych ilościach, jeść suszone owoce.

Oczywiście mamy też coś od siebie :)
mianowicie:

Podstawową zasadą jest zachowanie odpowiednich, ustalonych proporcji: 
50% stanowią pełnoziarniste produkty, 
25% warzywa, 
10% białko w postaci ryb, kurczaka lub królika, 
5% owoce morza, 
5% zupy, 
5% owoce i orzechy. 

Gdy nie będziemy ściśle przestrzegać tego podziału, możemy doprowadzić organizm do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w postaci rozchwiania metabolizmu, niedokrwistości, problemów z trawieniem i przyswajaniem pokarmów, osteoporozy czy nawet kamicy nerkowej.

Aby dopasować rodzaj posiłków do swoich indywidualnych potrzeb musimy najpierw określić, do którego z typów metabolicznych należymy. 

Pierwiastek żeński yin cechuje osoby spokojne, opanowane, o refleksyjnym podejściu do życia. Charakteryzują się one niskim ciśnieniem krwi, czasem niedokrwistością, często odczuwają zimno zwłaszcza dłoni i stóp. 
Osoby yin miewają biegunki, gdyż ich trawienie i wchłanianie pokarmów nie jest zbyt efektywne. 
Tkanka tłuszczowa gromadzi się u nich zwykle w dolnych partiach ciała – głównie na udach, biodrach i pośladkach.

Z kolei męski pierwiastek yang charakteryzuje osoby dynamiczne, ekspresyjne, rozmowne i towarzyskie. Ten typ często skarży się na bóle głowy i brzucha, a także na zaparcia i wzdęcia.

 Typ yang uwielbia jeść i nigdy nie narzeka na brak apetytu, nie ma problemu z trawieniem i wchłanianiem najcięższych potraw. Yang gromadzi tłuszcz głównie w okolicach brzucha, a także na twarzy i szyi.


Zanim zapoznamy się z menu dla obu typów, powinniśmy wiedzieć, jakiej żywności należy unikać. 
Są to przede wszystkim produkty gotowe i wysoko przetworzone, a zatem wszelkie dania „w proszku”, w puszkach, słoikach, zawierające konserwanty, sztuczne barwniki i emulgatory
By ustrzec się przed tego rodzaju żywnością, powinniśmy każdorazowo zapoznawać się ze składem produktów. Należy więc unikać wszelkich koncentratów, bulionów i ekstraktów z torebki, stanowiących bardzo często podstawę naszych sosów i zup. 

Niewskazane są również produkty z białej mąki, mięso wieprzowe i baranina, duża ilość kawy, alkoholu, papierosów, czy też słodyczy.
Dodatkowo należy pamiętać, że wszelka długotrwała obróbka termiczna żywności jest szkodliwa dla naszego organizmu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz